preskoči na sadržaj
Popis lektire

eLektire - klikom na ovu poveznicu dostupno vam je više od 50 cjelovitih lektirnih djela za čitanje, spremanje na računalo i ispis. Za pristup ovim sadržajima potreban je AAI@EduHr identitet (korisničko ime i lozinka kojima ulazite u eDnevnik). Osim djela, na stranici su i bilješke o piscima i djelima, rječnici nepoznatih riječi, slikovni i zvučni zapisi te video i multimedijski sadržaji.  

RASPORED ČITANJA LEKTIRE ZA ŠK. GOD. 2020./2021.:

 #1.RAZRED , #2. RAZRED , #3.RAZRED , #4.RAZRED

 

POPIS LEKTIRE ZA OSNOVNU ŠKOLU

I. RAZRED

(Izabrati 5 djela, obvezno prvo)

1.Braća Grimm: Bajke

  1. Zvonimir Balog: Male priče o velikim slovima
  2. Grigor Vitez: A zašto ne bi
  3. Ljudevit Bauer: Tri medvjeda i gitara
  4. Sunčana Škrinjarić: Kako sanjaju stvari ili Plesna haljina žutog maslačka
  5. Jens Sigsgaard: Pale sam na svijetu
  6. Ewa Janikovszky: Baš se veselim ili Da sam odrastao
  7. Željka Horvat-Vukelja: Hrabrica ili Slikopriče ili Leteći glasovir
  8. Ivanka Borovac: Životinjska abeceda
  9. Stanislav Femenić: Idi pa vidi
  10. Svjetlan Junaković: Dome, slatki dome
  11. Branko Ćopić: Ježeva kućica
  12. Ana Đokić Pongrašić: Nemaš pojma Grizlijane
  13. Sonja Zubović: Kako se gleda abeceda
  14. Jean Baptiste Baronian: Figaro, mačak koji je hrkao

 

II. RAZRED

(izabrati 5 djela, obvezno prvo)

1.Hans Christian Andersen: Bajke

  1. Ratko Zvrko: Grga Čvarak
  2. Karel Čapek: Poštarska bajka
  3. Carlo Collodi: Pinokio
  4. Alan Alexander Milne: Medo Winnie zvani Pooh
  5. Dubravko Horvatić: Stanari u slonu
  6. Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada
  7. Nada Iveljić: Nebeske barke ili Pronađeno blago ili Božićna bajka
  8. Želimir Hercigonja: Poštar zeko Brzonogi ili Prašnjavko ili Kjel crna labud ptica ili Vodenjak i stara kruška
  9.  
  10. Desa Muck: Anica i sportski dan 
  11. Ela Peroci: Djeco, laku noć
  12. Ivica Bednjanec: Male ljubavi (Durica)
  13. Mila Železnjak: Sretne priče
  14. Božidar Prosenjak: Miš
  15. Charles Perrault: Bajke
  16. Larisa Mravunac: Dječak u zvjezdanim čizmama
  17. Nada Zidar Bogadi: Sretni cvrčak
  18. Andrea Petrlik Huseinović: Plavo nebo ili Ciconia Ciconia

 

III. RAZRED

 (izabrati 8 djela, obvezna prva dva)

1.Mato Lovrak: Vlak u snijegu

2.Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića

  1. Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke
  2. Vladimir Nazor: Bijeli jelen
  3. Dubravko Horvatić: Grički top
  4. Sanja Polak: Dnevnik Pauline P. ili Drugi dnevnik Pauline P.
  5. Sanja Pilić: Nemam vremena
  6. Basne (izbor)
  7. Hugh Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu
  8. Nada Iveljić: Šestinski kišobran ili Čuvarice novih krovova
  9. Božidar Prosenjak: Sijač sreće
  10. Gianni Rodari: Putovanje Plave Strijele ili Čipolino
  11. Hrvatske narodne bajke
  12. James M. Barrie: Petar Pan
  13. Slavko Kolar: Jurnjava na motoru
  14. Frank Lyman Baum: Čarobnjak iz Oza
  15. Dragutin Horkić: Čađave zgode
  16. Stanislav Femenić: Ludi kamen
  17. Otfried Preussler: Mali vodenjak ili Mala vještica
  18. Elwyn Brooks White: Paukova mreža

 

IV. RAZRED

 (izabrati 8 djela, obvezna prva dva)

1.Zvonimir Balog: Izbor iz poezije

2.Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice

  1. Anto Gardaš: Duh u močvari ili Ljubičasti planet ili Izum profesora Leopolda ili Bakreni Petar ili Tajna zelene pećine
  2. Erich Kästner: Emil i detektivi  ili Leteći razred ili Blizanke
  3. Hrvoje Kovačević: Tajna ribljeg oka ili Tajna mačje šape ili Tajna tužnog psa ili Tajna graditelja straha ili Tajna zlatnog zuba
  4. Slavko Mihalić: Petrica Kerempuh
  5. Felix Salten: Bambi
  6. Rudyard Kipling: Knjiga o džungli
  7. Nikola Pulić: Ključić oko vrata
  8. Matko Marušić: Snijeg u Splitu
  9. Johanna Spyri: Heidi
  10. Jagoda Truhelka: Zlatni danci
  11. Zlata Kolarić-Kišur: Moja zlatna dolina
  12. Maja Gluščević: Bijeg u košari ili Klopka za medvjedića
  13. Nada Mihoković-Kumrić: Tko vjeruje u rode još
  14. Silvija Šesto: Bum Tomica ili Bum Tomica 2
  15. Zoran Pongrašić: Mama je kriva za sve
  16. Hrvoje Hitrec: Eko Eko
  17. Istvan Bekeffi: Pas zvan gospodin Bozzi
  18. Sanja Lovrenčić: Esperel, grad malih čuda
  19. Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa
  20. Ivana Brlić-Mažuranić: Šuma Striborova, Regoč
  21. Lewis Carroll: Alica u zemlji čudesa
  22. Ludwik Jerzy Kern: Ferdinand Veličanstveni
  23. Anton van de Velde: Neobični doživljaji ptića Sovića
  24. Čečuk, Čunčić-Bandov, Horvat-Vukelja, Kolarić-Kišur: Igrokazi

 

V. RAZRED

(izabrati 8 djela, obvezna prva dva)

1. Ivan Kušan:  Koko u Parizu

2. Grigor Vitez: Pjesme

 

    3.    Milivoj Matošec: Strah u Ulici lipa ili Suvišan u svemiru

     4.    Šaljive narodne priče

     5.    Sempe/ Goscinny: Nikica

     6.   Ferenc Molnar: Junaci Pavlove ulice

  1. Miro Gavran:  Svašta u mojoj glavi
  2. Zlatko Krilić:  Zabranjena vrata ili Veliki zavodnik na prvom sudaru ili Šaljive priče i priče bez šale
  3. Sanja Pilić: Mrvice iz dnevnog boravka
  4. Pavao Pavličić: Trojica u Trnju
  5. Michael Coleman: Zov labirinta ili Mreža je bačena ili Bijeg s mreže
  6. Tihomir Horvat: Tajna Gornjeg grada ili Frka u Šćitarjevu ili Muki
  7. Mark Twain: Pustolovine Toma Sawyera ili Doživljaji Huckleberryja Finna
  8. Jules Verne:  Put oko svijeta za 80 dana ili 20 000 milja pod morem
  9. Maja Brajko-Livaković: Finka Fi
  10. Tito Bilopavlović: Paunaš
  11. Aleksandar S. Puškin: Bajka o ribaru i ribici
  12. Basne (izbor)
  13. Branka Primorac: Ljubavni slučaj mačka Joje
  14. Roald Dahl: Charlie i tvornica čokolade
  15. Michael Ende: Jim Gumb i strojovođa Lukas
  16. Ivan Cankar: Istina i ljubav
  17. Henry Winterfeld: Timpetill (Grad bez roditelja)
  18. Hrvoje Hitrec: Matko na štakama
  19. Anto Gardaš: Miron u škripcu ili Filip, dječak bez imena
  20. Selma Lagerlöf: Legende o Kristu

 

VI. RAZRED

(izabrati 8 djela, obvezna prva tri)

1. Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine (osim Regoča i Šume Striborove)

2. Miro Gavran: Zaljubljen do ušiju

3. Pavao Pavličić: Trojica u Trnju

  1. Blanka Dovjak-Matković: Zagrebačka priča
  2. Mark Twain: Kraljević i prosjak
  3. Henryk Sienkiewicz: U pustinji i prašumi
  4. Ivona Šajatović: Tajna ogrlice sa sedam rubina
  5. Snježana Grković-Janović: Velebitske vilin staze
  6. Josip Cvenić: Čvrsto drži joy-stick
  7. Jadranko Bitenc: Twist na bazenu
  8. Šime Storić: Poljubit ću je uskoro, možda
  9. Christine Nöstlinger: Konrad, dječak iz limenke ili Olfi među ženama
  10. Vlatko Šarić: Rogan ili Miško
  11. Vladimir Nazor: Veli Jože
  12. Milutin Majer: Dolazak Hrvata
  13. Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen
  14. Dubravko Horvatić: Junačina Mijat Tomić
  15. Jonathan Swift: Gulliverova putovanja
  16. Alfonse Daudet: Pisma iz mog mlina
  17. Joža Horvat: Waitapu ili Operacija Stonoga
  18. Frances Hodgson Burnett: Mali lord Fauntleroy
  19. Pajo Kanižaj: 3čave pjesme
  20. Danijel Dragojević: Bajka o vratima
  21. Želimir Hercigonja: Tajni leksikon
  22. C. S. Lewis: Kronike iz Narnije (izbor)
  23. Oscar Wilde: Sretni kraljević
  24. Nikola Pulić: Maksimirci
  25. Snježana Grković-Janović: Ukradeno proljeće
  26. Stjepan Tomaš: Mali ratni dnevnik
  27. August Šenoa: Povjestice

 

VII. RAZRED

(izabrati 8 djela, obvezna prva tri)

1.Božidar Prosenjak: Divlji konj

2.Hrvoje Hitrec: Smogovci

3.Vladimir Nazor: Pripovijetke

  1. Dobriša Cesarić: Pjesme
  2. Damir Miloš: Bijeli klaun
  3. Zoran Pongrašić: Gumi- gumi
  4. Branka Primorac: Maturalac
  5. Dubravko Jelačić Bužimski: Sportski život Letećeg Martina ili Balkanska mafija ili Martin protiv CIA-e i KGB-a
  6. Charles Dickens: Oliver Twist
  7. Ićan Ramljak: Povratnik ili San bez uzglavlja
  8. August Šenoa: Čuvaj se senjske ruke
  9. Dinko Šimunović: Duga
  10. Pero Zlatar: Otključani globus
  11. Zvonko Todorovski: Prozor zelenog bljeska ili Mirakul od mora
  12. Branka Kalauz: Čuj, Pigi, zaljubila sam se
  13. Jadranka Klepac: Miris knjige
  14. Daniel Defoe: Robinson Crusoe
  15. Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba
  16. Vjekoslav Majer: Dnevnik malog Perice
  17. Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea ili Novi jadi Adriana Molea
  18. Vjenceslav Novak: Iz velegradskog podzemlja
  19. Scott O´ Dell: Otok plavih dupina ili Caru carevo
  20. Gustav Schwab: Najljepše priče klasične starine
  21. Nada Iveljić: Želiš li vidjeti bijele labudove ili Bijeli patuljak ili Lutke s dušom
  22. Deborah Ellis: Djevojčica iz Afganistana
  23. Nada Mihoković- Kumrić: Lastin rep
  24. C. S. Lewis: Kronike iz Narnije
  25. Izbor proze i poezije o Domovinskom ratu

 

VIII. RAZRED

 (Izabrati 8 djela, obvezna prva tri)

1.Dinko Šimunović: Alkar

2.Slavko Kolar: Breza

3.Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale

  1. Ernest Hemingway: Starac i more
  2. August Šenoa: Prosjak Luka ili Branka
  3. Dnevnik Ane Frank
  4. Ephraim Kishon: Kod kuće je najgore
  5. Višnja Stahuljak: Don od Tromeđe ili Zlatna vuga
  6. Marija Jurić Zagorka: Kći Lotrščaka
  7. Sunčana Škrinjarić: Ulica predaka ili Čarobni prosjak
  8. Đuro Sudeta: Mor
  9. Wiliam Shakespeare: Romeo i Julija
  10. Pero Budak: Mećava
  11. Silvija Šesto: Debela ili Vanda ili Tko je ubio Pašteticu
  12. Nada Mihelčić: Bilješke jedne gimnazijalke
  13. Sanja Pilić: O mamama sve najbolje ili Sasvim sam popubertetio
  14. Vladan Desnica: Pravda
  15. Mate Balota: Tijesna zemlja
  16. Eugen Kumičić: Sirota ili Začuđeni svatovi ili Urota zrinsko- frankopanska
  17. Tomislav Milohanić: Deštini i znamenje
  18. Miroslav Krleža: Djetinjstvo
  19. Ivan Goran Kovačić: Pripovijetke
  20. Karl Bruckner: Sadako hoće živjeti
  21. Josip Laća: Grand Hotel
  22. Goran Tribuson: Legija stranaca ili Rani dani ili Ne dao Bog većeg zla
  23. Zlatko Krilić: Krik
  24. Milena Mandić: Pokajnik
  25. Antoine de Saint Exupery: Mali princ
  26. Richard Bach: Galeb Jonathan Livingston
  27. Nancy Farmer: Kuća škorpiona
  28. Nick Hornby: Sve zbog jednog dječaka
  29. Michael Ende: Momo
  30. Siniša Glavašević: Priče iz Vukovara
  31. Nada Mihelčić: Zeleni pas

 

RASPORED ČITANJA LEKTIRA ZA NIŽE RAZREDE - ŠK. GODINA 2019./2020.

1. RAZRED
  NIN VRSI N. STANOVI ZATON
IX Braća Grimm: Bajke
X
XI
XII
         
I        
II        
III         
IV        
V          
VI        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. RAZRED
  NIN VRSI N. STANOVI ZATON
IX        
X H. Ch. Andersen:Bajke Hans Christian Andersen: Bajke Hans Christian Andersen: Bajke Hans Christian Andersen: Bajke
XI   E. Peroci: Djeco, laku noć " " Božidar Prosenjak: Miš
XII Nada Iveljić: Božićna bajka Nada Iveljić: Božićna bajka Ela Peroci: Djeco, laku noć  Nada Iveljić: Božićna bajka 
         
I Carlo Collodi: Pinokio   " Ela Peroci: Djeco, laku noć
II " Karel Čapek: Poštarska bajka  Božidar prosenjak: Miš  "
III  N. Videk: Pismo iz Zelengrada    Nada Iveljić: Pronađeno blago  Nada Iveljić: Dođi da ti pričam
IV Karel Čapek: Poštarska bajka Carlo Collodi: Pinokio Karel Čapek: Poštarska bajka  Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada
V Božidar Prosenjak: Miš Ratko Zvrko: Grga Čvarak Ratko Zvrko: Grga Čvarak  
VI        

 

3. RAZRED
  NIN VRSI N. STANOVI ZATON
IX        
X Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića Sanja Pilić: Nemam vremena  Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića I.B.Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića
XI " Basne Basne Basne
XII Mato Lovrak: Vlak u snijegu Sanja Polak: Dnevnik Pauline P. Mato Lovrak: Vlak u snijegu Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke
         
I Slavko Kolar: Jurnjava na motoru I. Brlić-Mažuranić : Čudnovate zgode šegrta Hlapića Sanja Pilić: Nemam vremena Mato Lovrak: Vlak u snijegu
II Sanja Pilić: Nemam vremena Mato Lovrak: Vlak u snijegu Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke Nada Iveljić: Šestinski kišobran
III Nada Iveljić: Čuvarice novih krovova Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke James M. Barrie: Petar Pan Hugh Lofting: Pripovijest o dr. Dolittleu
IV Basne James M. Barrie: Petar Pan Božidar Prosenjak: Sijač sreće Slavko Kolar: Jurnjava na motoru
V Božidar Prosenjak: Sijač sreće Gianni Rodari: Putovanje Plave Strijele Slavko Kolar: Jurnjava na motoru Gianni Rodari: Putovanje Plave Strijele
VI        

 

4. RAZRED
  NIN VRSI N. STANOVI ZATON
IX        
X I. Brlić-Mažuranić: Šuma Striborova Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice Erich Kästner: Emil i detektivi Erich Kaestner: Blizanke
XI Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice I. Brlić-Mažuranić: Šuma Striborova Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice I. Brlić-Mažuranić: Šuma Striborova
XII     Zvonimir Balog: Nevidljiva Iva  
         
I Erich Kaestner: Emil i detektivi Anto Gardaš: Duh u močvari po izboru učenika Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice
II Anto Gardaš: Ljubičasti planet Erich Kaestner: Emil i detektivi Johanna Spyri: Heidi Zvonimir Balog: Nevidljiva Iva
III Felix Salten: Bambi Matko Marušić: Snijeg u Splitu Anto Gardaš: Duh u močvari Matko Marušić: Snijeg u Splitu
IV Johanna Spyri: Heidi Zvonimir Balog: Nevidljiva Iva Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa Johanna Spyri: Heidi
V Zlata Kolarić-Kišur: Moja Zlatna dolina Johanna Spyri: Heidi Hrvoje Hitrec: Eko Eko Rudyard Kipling: Knjiga o džungli
VI Zvonimir Balog: Nevidljiva Iva      

 

 

 

 


 


Raspored zvona

                                     

Nin

1. 07:45 – 08:30

2. 08:35 - 09:20

3. 09:25 - 10:10

4. 10:30 - 11:15

5. 11:20 - 12:05

6. 12:10 - 12:55

7. 13:00 - 13:45 

 

Vrsi

1. 08:00 – 08:45

2. 08:50 – 09:35

3. 09:40 – 10:25

4. 10:45 – 11:30

5. 11:35 – 12:20

6. 12:25 – 13:10

7. 13:15 – 14:00


Virtualna knjižnica


Tražilica



Školski kalendar


Upisi u srednju školu

 Image result for idemo u srednju


Kalendar
« Studeni 2020 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Pogled u svijet
Dnevni tisak


Zabavno i poučno

Image result for pravopis carnet

 


Forum
Učitavanje RSS feeda je završilo s greškom: 400

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja




preskoči na navigaciju