Sigurnost na internetu
Internet vam omogućuje da ostanete povezani s obitelji i prijateljima, informirate se, učite i još puno toga. Ipak, pritom treba voditi računa i o sigurnosti, a sami možete puno učiniti kako biste se zaštitili.
Savjeti za sigurnost
Podaci poput vaše adrese stanovanja, datum rođenja ili broj telefona trebali bi ostati privatni.
– Kada objavite svoje slike, informirajte se o postavkama privatnosti i sigurnosti sajta/mreže na kojoj ste ih objavili.
Prijatelji na društvenim mrežama, jesu li to stvarno tvoji prijatelji?
Pratite vijesti i zamolite obitelj i prijatelje da vas obavijeste ako saznaju za neku novu prijevaru koja kruži internetom, na primjer pokušaji phishinga, zlonamjerni softver (kao što je Flubot) i lažne internetske stranice. Za ostale izvore informacija za vašu zemlju posjetite internetsku stranicu cybersecuritymonth.eu/cyber-first-aid.
” Budite stalno na oprezu!”
Budite svjesni informacija koje dijelite!
– Kada kreirate profil koristeći društvene mreže, učinite samo osnovne informacije javnim.
Razmislite prije nego što objavite
– Bolje je ne objavljivati kada ste uznemireni. Ono što napišete može dugo ostati na internetu.
– Ako imate loš dan ili ste ljuti – razmislite jesu li vaše riječi potrebne i istinite.
– Razmislite kako bi se osjećali kada bi to pročitali vaši roditelji.
Prije uključivanja u zabavne igre na društvenim mrežama razmislite o pitanjima koja vam se postavljaju – ime vašeg prvog kućnog ljubimca, majčino djevojačko ime?
To su možda ona ista sigurnosna pitanja koja upotrebljava vaša banka, pa ako na njih odgovorite, možda ćete dati važne informacije hakerima.
Objavom fotografija s nezaboravnog odmora signalizirate provalnicima da niste kod kuće.
Važno je imati na umu da prevaranti koriste društvene mreže, internetske stranice ili SMS poruke kako bi vam ukrali informacije, novac ili identitet.
Možete se zaštititi tako da nikada ne dajete osobne podatke, novac ili podatke o računu ako nekim drugim sredstvom komunikacije niste provjerili kome ih dajete.
Budite svjesni posljedica
– Ako objavljujete fotografije sa najmlađima iz obitelji ili se fotografirate na različitim lokacijama koje su vam drage, nemojte zaboraviti da time stavljate te lokacije i osobe u opasnost od kuće.
Dobro razmisli prije nego dodaš neku osobu online. Ukoliko osobu ne poznaješ u stvarnom svijetu, nemoj je dodavati u svoj krug prijatelja koji može vidjeti svaku tvoju objavu, fotografiju ili oznaku lokacije. Na društvenim mrežama prihvaćaj prijatelje koje poznaješ iz stvarnog svijeta.
Ukoliko si zabrinut/a za sebe ili dobrobit drugog djeteta prijavi online. Red Button je aplikacija hrvatske policije namijenjena prijavljivanju nezakonitih internetskih sadržaja (čak i onih kod kojih samo sumnjate u zakonitost) koji se odnose na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.
Neprimjeren sadržaj
Ukoliko u razgovoru s osobom na internetu dobiješ nepristojan sadržaj, svakako tu osobu blokiraj te sadržaj koji ti je ta osoba poslala pokaži svojim roditeljima i zamoli ih za pomoć. Ukoliko se želiš dodatno informirati što napraviti, uvijek možeš besplatno i anonimno nazvati 0800 606 606 ili se obratiti starijoj osobi od povjerenja.
Sadržaj na internetu koji misliš da je uvrjedljiv i ne primjeren možeš prijaviti ovdje:
Savjeti za roditelje
Poštovani roditelji!
Vaša djeca, a naši učenici, provode dosta vremena na internetu. Internet nudi mnoge obrazovne i zabavne sadržaje, ali djeca pri korištenju web-a moraju biti i oprezna.Škola provodi projekt 5 za net. Na web stranici projekta http://www.petzanet.hr/ možete preuzeti priručnike za roditelje i proučiti priručnike za učenike.
Pet za net
Kako roditelji mogu doprinijeti zaštiti djece u online okruženju
Materijali za roditelje
Zaštitite svoje tinejdžere od ovisnosti o internetu
Centar za sigurniji internet