OSNOVNA ŠKOLA “PETAR ZORANIĆ” NIN UGOSTILA UČENIKE IZ AUSTRIJE

by ruj 27, 2024Erasmus days, Vijesti

Od 23. do 27. rujna 2024. godine u Erasmus akreditiranoj OŠ ,,Petar Zoranić” Nin, provedena je Erasmus grupna mobilnost učenika Mittelschule Frohnleiten iz Frohnleitena, Austrija kroz koju su učenici, uz učenje i druženje, imali jedinstvenu priliku izmijeniti znanja i iskustva.

Tijekom pet dana mobilnosti austrijske škole, za petnaest učenika i dvije učiteljice u pratnji,  organizirane su brojne aktivnosti na temu kulturne i prirodne baštine, medijske pismenosti, kreativne uporabe digitalnih tehnologija, važnosti tjelesne aktivnosti te inkluzije djece s posebnim potrebama, kako djece s poteškoćama u učenju, tako i darovite djece. Aktivnosti su započele prigodnim glazbeno-scenskim programom, a potom je uslijedilo predstavljanje škole domaćina i škole gosta, posebitosti njihovih država i gradova. Program su osmislile učiteljice Iva Maras, Ana Baradić, Ivana Milin i Ana Mrkela.

Učenici su nazočili redovitim nastavnim satima iz hrvatskog i engleskog jezika te biologije u 7. i 8. razredu. Sate su održale učiteljice Ana Mrkela, Ivana Milin i Ana Čulina. Osim redovite nastave, organizirane su i sportske radionice koje je osmislio i proveo učitelj tjelesne i zdravstvene kulture Neven Vučković.  S obzirom na to da su Erasmus+ mobilnosti, između ostalog, prilika za upoznavanje novih kultura, odnosno kulturne i prirodne baštine zemlje domaćina,  učiteljica povijesti Marina Diklić Matešić, učiteljica engleskog jezika Mirjana Ivanković Miletić, učiteljica biologije Ana Čulina te učiteljica razredne nastave Ana Baradić, organizirale su radionice aktivnog učenja na otvorenom koje su od gostiju zahtijevale da samostalno, uz uporabu digitalne tehnologije, pronađu kulturne i povijesne znamenitost grada Nina i grada Zadra, a koje su kasnije kroz likovnu radionicu ovjekovječili.  Usvojena znanja i vještine, učenici su provjerili rješavanjem zajedničkog kviza. Posljednjeg dana mobilnosti, učenicima su podijeljene potvrde i prigodni pokloni koje su za njih i učiteljice u pratnji, osigurale TZ grada Nina, TZ Zaton i TZ općine Vrsi. Provedena mobilnost početak je suradnje dviju škola jer već u proljeće 2025. godine, učenici OŠ ,,Petar Zoranić” Nin, uz pratnju svojih učiteljica Marine Diklić Matešić i Mirjane Ivanković Miletić putuju na mobilnost u Mittelschule Frohnleiten. Ovu mobilnost su pripremile i organizirale koordinatorica Erasmus+ projekata Iva Maras i učiteljica povijesti Marina Diklić Matešić te Tim Erasmus akreditacije Osnovne škole ,,Petar Zoranić” Nin.

Autor teksta: učiteljica Ana Mrkela